Kuhinja

Otkad postoji kuhinja? Verovatno od onog trenutka kada je čovek, pukim slučajem, shvatio da pečeno meso ima bolji ukus nego sirovo.

Da bi se meso ispeklo, bila je potrebna vatra, a ona je ljudima služila i da se ogreju i da osvetle prostor. I tako su ljudi, okupljeni oko toplote, svetlosti i hrane, stvorili prvu – prakuhinju.

Stari Egipćani su nam na slikama ostavili brojne zapise o funkcionisanju kuhinje. Oni su obožavali svetkovine, a njih nije moguće zamisliti bez bogate trpeze s raznovrsno pripremljenom hranom. Stari Grci su svoje zlatno i srebrno posude ukrašavali dekoracijama punim rafinirane lepote i elegancije.

U kućama Starog Rima kuhinja je zauzimala važno mesto, bila je to dobro opremljena prostorija, puna posuda i posluge. Srednji vek je degradirao kuhinju i sveo je na posudu okačenu iznad otvorenog ognjišta. U 17. veku u kuhinjama se upotrebljavalo bakarno posuđe, ali i ono od čelika i srebra. U 19. veku Viktor Igo je romantično zapisao: „Kuhinja je svet, a ognjište njegovo sunce”! Krajem 19. veka nagla urbanizacija je uvela kuhinju u svaki stan, pa tako ona počinje svoj život zajedno sa ostalim stambenim prostorijama.

Nova uloga kuhinje

Tridesetih godina 20. veka počinje nagli razvoj tehnike, pa time i kuhinjskih aparata, a namera je da se olakša rad u domaćinstvu i unapredi svakodnevni kvalitet života u porodičnom stanu. Za razliku od engleske viktorijanske kuće, u kojoj je kuhinja bila u najdaljem kutku, izvan domašaja pogleda gostiju, savremena kuhinja je često u samom centru porodičnog života.

Između dva rata kuhinja u gradskim stanovima je velika prostorija, u kojoj su smešteni svi elementi za pripremanje hrane, kao i veći sto, koji služi za obedovanje prosečne i skromnije porodice, a u bogatijim kućama posluge. Posle Drugog svetskog rata nagli razvoj gradova i stambenih blokova doveo je do svojevrsnog tipa kuhinje-laboratorije, u kojoj se hrana samo priprema, a obeduje se u trpezariji odnosno dnevnoj sobi s trpezarijskom nišom.

U savremenom porodičnom stanu kuhinja služi za čuvanje namirnica, posuda i pribora, za njihovo pranje i za pripremanje namirnica, kuvanje i posluživanje. Za to su potrebni: donji kuhinjski ormani sa ugrađenom radnom površinom na visini od 85 cm, gornji kuhinjski ormarići dubine 30 cm, frižider, visoki orman-ostava za čuvanje namirnica, šporet, sudopera, mašina za sudove... Kuhinjski prostor može da bude organizovan na više načina: u jednom nizu, u dva paralelna niza, u dva niza pod uglom, u tri niza.

U standardnim stanovima kuhinje su relativno male prostorije, a zidovi su ispunjeni nameštajem u nizu. U većim kuhinjama može se iskoristiti i središnji deo prostorije, a to je rešenje u obliku „ostrva”. To je blok elemenata u kojem dominira šporet. Najbolje je da se kuhinjski nameštaj ugradi već prilikom izgradnje kuće ili stambene zgrade, a ako se naknadno planira, mora da se vodi računa o instalacijama.

maliisaveti

Sviđa ti se? Podeli sa prijateljima!