KAKO DA MAKSIMALNO ISKORISTITE MALI BAŠTENSKI PROSTOR

KAKO DA MAKSIMALNO ISKORISTITE MALI BAŠTENSKI PROSTOR

Za ljubitelje baštovanstva, najveća je muka kada nemaju dovoljno mesta da posade sve što bi poželeli.

Jedno britansko istraživanje pokazalo je da mladi ljudi sve više odustaju od hortikulture iz jednostavnog razloga – njihovi domovi nisu prilagođeni uzgajanju biljaka. Međutim, svaki prostor - bilo to dvorište, ili prozorski sims - može poslužiti kao mesto za mini baštu, naravno, ukoliko znate kako da ga iskoristite.

Nezavisno od toga da li raspolažete velikom površinom ili malom, uz narednih nekoliko saveta u vaš dom ćete uneti mnogo više prirode, nego što ste ikada pomislili da je moguće.

Unesite dvorište unutra

Ukoliko živite u stanu i nije vam dostupno dvorište, ili je prostor oko vaše kuće pretrpan raznoraznim predmetima, mini baštu možete da napravite i unutra. Biljke su sjajan dodatak svakom enterijeru, jer unose prirodne boje i svežinu u dekor. Svaka slobodna površina poslužiće kao idealno mesto za saksiju, jer se biljke savršeno uklapaju u prostoriju, gde god da ih postavite. Pored toga, možete se poigravati i sa veličinom i oblikom saksija i na taj način napraviti dekorativni detalj koji će privlačiti poglede vaših posetilaca.

Invazija citrusa

Patuljaste verzije citrusnog drveća višestruko su koristan dodatak vašoj bašti. Sa jedne strane, drvo limuna, limete ili pomorandže posađeno u velikoj, upadljivo dekorisanoj saksiji vizuelno izgleda prelepo. Sa druge strane, ukoliko se citrusi neguju na odgovarajući način, rodiće u izobilju, a vi ćete dobiti dnevnu dozu vitamina C - direktno iz vaše bašte. Ipak, imajte u vidu da tokom vrelih letnjih meseci citrusno drveće može da stoji napolju, dok je zimi preporučljivo skloniti ga sa hladnoće u toplinu vašeg doma.

Začini iz vaše bašte

Idealan izbor za sve koji tek počinju da se bave baštovanstvom, jeste začinsko bilje. Začini ne zahtevaju previše mesta da bi pravilno rasli i razvijali se, a pritom su i izuzetno laki za održavanje. Prilikom pravljenja male začinske bašte, najčešći izbor su aromatični ruzmarin i majčina dušica. Ukoliko želite da vaša bašta dobije i dekorativni element, dobro rešenje je ljubičasta žalfija. Pomoću savremenih tehnika sađenja, začinsko bilje održaće se gde god da ga posadite, a za početak mogu poslužiti ograđena terasa ili mali balkon.

Veliko bilje za mali prostor

Samo zato što ne raspolažete dovoljno velikom površinom za pravljenje bašte, ne znači da treba da se odreknete krupnih biljaka. Štaviše, u kontrastu sa malim prostorom, visoke i obimne biljke poput palmi doprineće da bašta izgleda vizuelno veće. Palme su dobar izbor i za slabo osunčana mesta, jer mogu da prosperiraju čak i u senci.

Sadite uvis

Dobar saveznik svake male bašte jeste treća dimenzija – visina. U poslednje vreme, sve više su u ponudi saksije koje se postavljaju jedna iznad druge. Vertikalno sađenje idealno je rešenje ukoliko imate mnogo biljaka, a malo prostora. Sadilice koje se protežu mogu bez problema da se zakače na zidove ili ogradu i imaju snažan vizuelni efekat. Još jedna opcija jesu puzavice, koje se prirodno kače na vertikalne površine i izgledaju naročito lepo na fasadi.

Pokretna bašta

Još jedan sjajan način da napravite baštu koja će uštedeti prostor jeste da je postavite na točkove. Kao pokretna žardinjera poslužiće vam bilo koji objekat sa točkovima – od baštenskih kolica, do starog dečijeg vagona za nošenje igračaka. Prednost pokretne bašte je što možete da je pomerate iz mesta u mesto kad god vama to odgovara.

malisaveti

Sviđa ti se? Podeli sa prijateljima!