7 cvetnih višegodišnjih biljaka koje će cvetati celog leta u vašoj bašti

7 cvetnih višegodišnjih biljaka koje će cvetati celog leta u vašoj bašti

Ako ove cvetnice budete pravilno negovali, imaćete baštu punu cveća celog leta.

Plava je boja čežnje i opuštanja. Ona je idealna za one delove bašte u kojima ćete se izolovati od ostatka sveta. 

Uz perene u toj boji možete svaki letnji dan završiti u umirujućoj šetnji...Plava jasenovka-Polemonium caeruleumcveta od juna deset nedelja. Posle prvog cvetanja skratite biljku do nekoliko centimetara iznad tla. Posle drugog cvetanja ostavite cvet na biljci kako biste prikupili novo seme.

Devojačko oko - Coreopsis grandiflora cveta neprestano od maja do septembra. Kad cvetovi uvenu, treba orezati stabljike. Dobro podnosi i vrućinu i sušu i vlagu.

Šumska zvončika-Campanula persicifolia cveta od juna do polovine jula. Odsecite ocvale cvetove bez uklanjanja pupoljaka u razvoju. U predelima sa velikim vrućinama najbolje uspeva u delimičnoj hladovini.

Stepska žalfija-Salvia nemorosa cveta neprestano od aprila do oktobra. Uvele cvetove treba odsecati. Inače, ovi prelepi ljubičasti cvetovi privlače leptire.

Uz pravilno orezivanje ove atraktivne višegodišnje biljke će nas obradovati svojim cvetovima više godina tokom leta.Ako dozvolimo cvetovima da uvenu na biljci, biljka će se usmeriti na stvaranje semena umesto na zelenilo i cvetove.

Kokarda-Gaillardia grandiflora cveta od maja do jeseni, do pojave mraza. Orezati stabljike do listova. Najbolje uspevaju kad je sunčano i suvo vreme.

Ruža penjačica-Rosa spp. cveta od maja pet nedelja. Orezujte je pod uglom, tačno iznad najbliže stabljike sa pet mladih listova.

Kandilka-Aquilegia spp. cveta od maja do polovine juna. Treba je orezivati sve do listova. Posle drugog cvetanja, ostavite cvetove na biljci i prikupite seme kad sazri.

Ideja nije nova, ali sve više oduševljava baštovane: leje s perenama prirodnog šarma. Na kraju 20. i početku 21. veka, mnogi su počeli da se ugledaju na Englesku, gde su ekstravagantne leje s perenama pojam suptilne baštenske kulture.

Međutim, sada se u modu vraća prirodan izgled bašte. Veliku popularnost u poslednje vreme ima mešavina perena u kompoziciji sa ukrasnim travama, na primer, rudbekija, žalfija, hajducka trava i perasti tipac, koja leti lići na livadu.Da biste stvorili takve pejzaže, uslov je da poznajete biljke. Potrebe nekih vrsta u pogledu staništa trebalo bi da budu poznate, kao i njihovo širenje, visina rasta, vreme cvetanja i boja lista i cveta. Kod izbora biljaka za različite vrste staništa izuzetnim se pokazao koncept takozvanih životnih oblasti.

malisaveti

Sviđa ti se? Podeli sa prijateljima!