Primetili ste da vaše dete greši pri određivanju boja voća ili odevnih predmeta? Evo šta treba da radite

Primetili ste da vaše dete greši pri određivanju boja voća ili odevnih predmeta? Evo šta treba da radite

Ako primetite da vaše dete čini uočljive greške u oceni boja voća ili odevnih predmeta, ovo su testovi kojima stručnjak treba da utvrdi da li dete ima poremećaj kolornog vida, takozvani daltonizam.

Prema rečim stručnjaka...

 poremećaj u raspoznavanju boja prvi je na osnovu vlastitog iskustva opisao i pokušao naučno protumačiti britanski fizičar i hemičar H. Dalton. Zbog potpunog slepila za boje svet je video sivo, tako da za njega trešnje nikada nisu crveno sazrele.

Kako se “vide” boje?

Na mrežnjači oka postoje tri vrste čepića sa različitim vidnim pigmetnom. Postoje crveni, zeleni i plavi čepići , koji "vide" tri osnovne boje, a ostale boje spektra vidimo njihovim mešanjem.

Koji poremećaji kolornog vida postoje?

Poremećaj kolornog vida može biti urođen ili stečen. Urođen poremećaj javlja se na oba oka i ne pokazuje tendenciju progresije. Vezan je uz pol, odnosno uz X hromozom. Kako žene poseduju dva X hromozoma, a muškarci XY hromozome, obolevaju uglavnom muškarci, a poremećaj prenose žene.

Jedini slučaj je da ukoliko je majka nosilac poremećaja, a i otac ne raspoznaje boje, devojčica rođena od takvih roditelja može biti “slepa” za boje.

Javljaju se potpuno neraspoznavanje boja, ili češće samo slabije raspoznavanje jedne ili dve od osnovnih boja, dok je oset za ostale boje uredan.

Slepi za jednu boju su od rane mladosti svesni toga, čine uočljive greške u oceni boja (npr. voće ili odevni predmeti). Najteža ali vrlo retko je potpuno slepilo za boje. Ti ljudi svet vide u različitim nijansama sive i najčešće nisu svesni svoje mane.

Stečeni daltonizam može se javiti kao posledica bolesti mrežnjače, vidnog puta ili kore velikog mozga. Kao i kod urođenih, može se raditi o slepilu za jednu, dve ili za sve boje. Spomenimo i uticaj starosti. Raspoznavanje boja dostiže svoj puni razvoj tokom druge decenije zivota, a počinje slabiti tokom treće decenije, zbog promena u sočivu oka.

Kako odrediti kolorni vid?

U praksi se najčešće susreću Tablice po Ishihari, ali za preciznu dijagnostiku postoje dodatna ispitivanja. Osobe s poteškoćom u raspoznavanju crvene i zelene boje najčešće vide broj 21.

Osobe koje ne raspoznavaju boje ne vide nikakav broj.Osobe sa normalnom, kao i osobe sa smanjenom sposobnošću za raspoznavanje boja vide broj 12.

malisaveti

Sviđa ti se? Podeli sa prijateljima!