SVE ŠTO TREBA DA ZNATE O SOKOVNICIMA - VRSTE I TEHNIČKE KARAKTERISTIKE

SVE ŠTO TREBA DA ZNATE O SOKOVNICIMA - VRSTE I TEHNIČKE KARAKTERISTIKE

Jedan od najpopularnijih kućnih aparata svakako je sokovnik, koji omogućuje brzu i laku pripremu svežih ceđenih napitaka, a samim tim doprinosi i vašim zdravim navikama kada je u pitanju režim ishrane. Naravno, na tržištu se mogu pronaći brojni modeli ovog praktičnog uređaja, koji se razlikuju ne samo po ceni, već i po svojim funkcijama.

 Postoje jednostavni ručni sokovnici, ali isto tako i oni u koje možete ubaciti celu voćku. Svakako, vi treba da odaberete onaj koji će zadovoljiti vaše potrebe, tj. uklopiti se u vašu svakodnevnu praksu. 

Ukoliko smatrate da ćete koristiti sokovnik samo za ceđenje citrusnog voća, što i jesu najpopualrniji napici među ceđenim sokovima, onda vam je verovatno dovoljan samo tzv. citrusni sokovnik tj. cedliljka, koji je naravno ipak unapređen u odnosu na straomodnije ručne varijante i radi na struju. 

Ove cediljke rade po principu dvosmernog delovanja, tako da su se u praksi zaista pokazale efikasnima u smislu pomenute namene, i mogu iz voćke iscediti bukvalno poslednju kap. 

Ipak, ukoliko nameravate da u svoje ukusne napitke ubacite još po koji sastojak, tipa šargarepu, cveklu i sl, onda možda ipak treba da se odlučite za neki od složenijih sokovnika, poput centifugalnog i sokovnika sa hladnim ceđenjem.

Centrifugalni  i sokovnici sa hladnim ceđenjem

Obe ove varijante predstavlju tehnički naprednu varijantu ovih kuhinjskih aparata, koji vam omogućuju da napravite napitak od kojih god želite sastojaka. Ipak, takođe se međusobno i razlikuju.

Centrifugalni sokovnici rade po prinicipu velikih brzina, tj. velikog broja obrtaja, i za njih je karakteristično da daju napitke koje u principu treba brzo popiti, odnosno nije preporučljivo da stoje u frižideru, jer ovakav način pripreme čini da brzo oksidiraju. Ipak, ono što se smatra ogromnom prednošću ovakvih sokovnika jeste to da se brzo i lako čiste, što je posebno pogodno za moderne domaćice koje ne mogu sebi da priušte previše vremena provedenog u kuhinji.

Za razliku od centrifugalnih, sokovnici sa hladnim ceđenjem rade po principu gnječenja, i definitivno prave napitke koji u sebi sadrže više hranljivih sastojaka, a takođe je moguće i da stoje u frižideru par dana. Sa druge strane, potrebno je više vremena kako za pripremu napitaka, tako i za čišćenje aparata.

 U svakom slučaju, ukoliko treba da se odlučite između ova dva, onda je najbolje da to učinite u odnosu na to koliko ćete imati vremena, tj. za koji od ovih sokovnika je realnije da ćete ih zaista koristiti. 

Tehničke karakterstike ovog tipa definitivno su ključni faktor koji određuje kvalitet sokovnika, što je uostalom slučaj kod svih kućnih aparata. Stvar je jednostavna - što je motor jači, to će biti iskrišćeno više sastojaka iz voća, ili povrća. 

Količina isceđenog soka zapravo zavisi od broja obrtaja. Što je veći njihov broj, veća je i centrifugalna sila koja deluje na obradu sastojaka vašeg napitka.

Optimalan broj obrtaja u minuti je  10 000 – 15 000, i sve ispod toga ne bi trebalo da vam bude opcija pri kupovini sokovnika.

Posebno je pogodno ukoliko sokovnik ima mogućnost podešavanja brzine, jer realno nije potrebna ista snaga za obradu npr. lisnatog povrća i šargarepe. Prilagođavanje brzine sa jedne strane doprinosi kvalitetu soka, a sa druge strane produžava vek trajanja sokovnika.

Bitna napomena: Svi metalni delovi sokovnika, poput mrežice, treba da budu od nerđajućeg čelika - inoxa, i to ne samo zbog dugotrajnosti uređaja, već i zbog bezbednosti po vaše zdravlje. Na ovo posebno obratite pažnju. 

Sigurni smo da su vam ove informacije bile od velike koristi i da će vam pomoći da odaberete idealan sokovnik, koji svojim funkcijama odgovara vašim potrebama. 

malisaveti

 

Sviđa ti se? Podeli sa prijateljima!